Opublikowano Dodaj komentarz

Wymagania kwiatów cebulowych i najczęściej popełniane błędy w ich uprawie

Kwiaty cebulowe nie są trudnymi roślinami w uprawie. Jeśli poznamy ich wymagania co do pielęgnacji, zapewnimy im dogodne warunki glebowe i odpowiednie stanowisko, wiosną odwdzięczą się intensywnym i długotrwałym kwitnieniem. Powodzenie w uprawie roślin cebulowych uzależnione jest od kilku czynników, a mianowicie są to:

Właściwe przygotowanie podłoża

Rośliny cebulowe wymagają żyznego, ale przepuszczalnego podłoża. Posadzone na glebach gliniastych, będą narażone na choroby grzybowe, zagniwanie i w efekcie zanikanie cebulek. Gleby zbyt ciężkie, gliniaste należy rozluźnić dodając piasku lub torfu. Natomiast gleby jałowe, piaszczyste dla poprawy jakości wymagać będą wzbogacenia o próchnicę, poprzez dodanie kompostu lub torfu. Jakość jałowej gleby poprawić możemy poprzez zastosowanie odpowiedniego nawożenia. Możemy zastosować tzw. nawóz zielony lub obornik. Nawozy te muszą być zastosowane odpowiednio wcześniej, aby zdążyły się rozłożyć przed posadzeniem cebulek. Zastosowanie nawozu zielonego wymaga przekopania rabaty z roślinami na 2-3 miesiące przed sadzeniem cebul. Obornik natomiast stosuje się w roku poprzedzającym rok sadzenia.

Odpowiednie pH gleby

Rośliny cebulowe preferują podłoże o odczynie obojętnym do lekko zasadowego ( pH 6,5-7,2). Na zbyt kwaśnej glebie na rok wcześniej przed sadzeniem powinno się zastosować wapnowanie gleby.

Przestrzeganie terminu sadzenia

Większość kwiatów cebulowych sadzimy jesienią od września do pierwszych przymrozków.  W przypadku tulipanów warto jednak zaczekać do nawet drugiej połowy października , aż temperatura gleby spadnie do ok. 12°C, uchroni to cebulki przed groźną chorobą- fuzariozą. Inaczej postąpić możemy w przypadku cebulek narcyzów, które wymagają cieplejszej gleby do ukorzenienia. Możemy więc narcyzy sadzić już na przełomie sierpnia i września.

Prawidłowe sadzenie cebulek

Większość cebulek sadzimy na głębokość odpowiadającą trzykrotności wysokości danej cebulki. Jednak podczas sadzenia powinniśmy uwzględnić też rodzaj gleby. Nieco głębiej sadzimy kwiaty cebulowe na glebach piaszczystych i lekkich, natomiast na glebach bardziej zwięzłych i gliniastych odpowiednio o 2-3 cm płycej. Roślin cebulowych nie możemy posadzić też zbyt płytko, ponieważ zbyt płytkie sadzenie  naraża cebulki nie tylko na uszkodzenia mrozowe, ale skutkować też będzie słabszym ukorzenieniem i brakiem stabilności całej rośliny. Zbyt głęboko posadzone cebulki  mogą nie zakwitnąć ze względu na utrudnione wybicie się i dalszy wzrost pędu.

Odpowiednie stanowisko

Każdy gatunek roślin ma określone wymagania świetlne. Kwiaty cebulowe potrzebują stanowiska słonecznego lub półcienistego. Posadzone w zupełnym cieniu  będą się pokładać i wyciągać w kierunku słońca.

Błędem w uprawie roślin cebulowych jest również sadzenie roślin wciąż w tym samym miejscu. Powinno się unikać sadzenia cebulek na stanowiskach, gdzie uprawiane były pomidory, ogórki, truskawki oraz rośliny kapustne.

Właściwe nawożenie i podlewanie

W okresie wegetacji, a zwłaszcza podczas wiosennego kwitnienia kwiaty cebulowe wymagają regularnego podlewania. O odpowiednim  nawadnianiu musimy pamiętać również po przekwitnięciu, gdyż w tej fazie następuje gromadzenie zapasów wody i składników pokarmowych na następny sezon wegetacyjny.

Kolejnym błędem w uprawie kwiatów cebulowych jest brak nawożenia. Odpowiednie nawożenie przyczynia się do wytworzenia dorodnych cebul, które właściwie odżywione  będą intensywnie i długotrwale kwitły w kolejnych latach uprawy. Pierwszą dawkę nawozu powinno się zastosować zaraz po posadzeniu cebulek kwiatowych. Kolejne zaś dwie lub trzy dawki stosujemy wiosną w okresie wegetacji.

Wpisz swój e-mail aby być informowanym o promocjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *